Leczenie bólu (bez opioidów)

Udostępnij:

LECZENIE BÓLU BEZ OPIOIDÓW

Jak nasz kraj epidemia opioidów nadal wpływa na każdym stanie, społeczności i miasta w Stanach Zjednoczonych, szokujące żniwo tej epidemii przykuł uwagę prasy, rządu i systemu opieki zdrowotnej. Statystyki przedawkowania i krajowe obciążenia finansowe związane z epidemią wciąż rosną, ponieważ system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych i rząd szukają interwencji przeciwko tej chemicznej pladze. Aby przedstawić to w odpowiedniej perspektywie, Stany Zjednoczone reprezentują tylko 4-5% światowej populacji, ale zużywają około 80-90% światowych leków przeciwbólowych. Ponad trzy lata temu, amerykański chirurg generalny (w tamtym czasie) stwierdził, że "jesteśmy w środku najgorszego kryzysu publicznej opieki zdrowotnej, jaki kiedykolwiek widział nasz kraj" - i od tego czasu jest tylko gorzej. Przy zniszczeniach, jakie spowodowało nadużywanie opioidów, trzeba się zastanowić: "czy istnieje lepszy sposób na leczenie przewlekłego i ostrego bólu?".

Leczenie bólu bez opioidów jest możliwe, a według ostatnich badań, opioidy mogą nie oferować dużo większej ulgi niż placebo. Ale najpierw, jak doszliśmy do tego punktu?

JAK DOSZŁO DO EPIDEMII OPIOIDÓW?

Wskaźniki zażywania i przedawkowania opioidów na receptę zaczęły rosnąć w 1991 r., kiedy główni producenci popularnych leków opioidowych (tacy jak Purdue Pharma, twórcy OxyContinu) zaczęli agresywnie reklamować je wśród lekarzy przepisujących je na receptę, co przyniosło zyski przekraczające dziesiątki miliardów. Do 1999 roku tylko 14% pacjentów stosujących opioidy używało ich zgodnie z przeznaczeniem: w przewlekłym bólu związanym z chorobą nowotworową. ból związany z rakiem. Pozostałe 86% pacjentów stosowało te silne leki na schorzenia, które niekoniecznie wymagały tak silnego leku.

Od tego czasu na firmę Purdue Pharma spadło ponad 2000 pozwów od władz lokalnych i stanowych... ale dla rodzin, które straciły swoich bliskich, jest już trochę za późno. Leki takie jak OxyContin (lek na receptę o sile podobnej do heroiny) pomogły rozpalić epidemię opioidową w latach 90. i miały trwałe skutki, które były odczuwalne w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych. Około 2010 r. druga fala epidemii uderzyła w Stany Zjednoczone, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy ograniczające ilość przepisywanych opioidów. Ponieważ opioidy na receptę stały się trudniej dostępne, wielu użytkowników uzależnionych od tabletek na receptę sięgnęło po powszechnie dostępną heroinę (szalenie tani, niebezpieczny i nielegalny opioid). Według CDC, liczba przedawkowań heroiny wzrosła o 286% od 2002 do 2013 roku. A oto ciekawostka: 80% osób uzależnionych od heroiny przyznało, że sięgnęli po ten narkotyk po tym, jak uzależnili się od pigułek na receptę.

W 2013 roku przedawkowania nielegalnie produkowanych, syntetycznych opioidów takich jak fentanyl (opioid 50 razy silniejszy od heroiny) gwałtownie wzrosły, ponieważ rynek został zalany tymi lekami, aby wypełnić zapotrzebowanie, które kiedyś wypełniały tabletki na receptę i heroina. W 2016 r. odnotowano prawie 20 000 zgonów związanych z fentanylem i innymi narkotykami tej samej klasy. Podobnie jak choroba mózgu, jaką jest uzależnienie, kryzys opioidowy okazał się być postępującą, chroniczną i śmiertelną epidemią.

CO SIĘ TERAZ DZIEJE?

Obecnie, Stany Zjednoczone i CDC zwiększają swoje wysiłki aby pomóc w edukacji społeczeństwa, wspierać systemy opieki zdrowotnej i współpracować z programami bezpieczeństwa publicznego, aby zmniejszyć śmiertelne skutki epidemii. Strona Program Rx Awareness jest krokiem we właściwym kierunku, który pomaga edukować społeczeństwo na temat zagrożeń związanych z nadużywaniem leków opioidowych i uzależnieniem. Z ponad 702 000 zgonów z powodu przedawkowania od 1999 do 2017 r. (68% z udziałem opioidów), uważamy, że należy podjąć więcej działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Recepty na opioidy i ich publiczne stosowanie są obecnie przedmiotem intensywnej kontroli rządowej pośród zniszczeń spowodowanych przez epidemię opioidową. Jednak nadal istnieje sporo błędnych informacji, niedokładnych założeń i mitów wokół właściwego i bezpiecznego stosowania opioidów i leczenia bólu. Odpowiednio stosowane, opioidy mogą być cennym środkiem w leczeniu ostrego bólu i bólu pooperacyjnego. To powiedziawszy, istnieje ogromna liczba opcji, które pacjent może wykorzystać, aby zrównoważyć lub nawet wyeliminować ich poziom zużycia opioidów i przewlekłego bólu.

Te potężne leki nigdy nie były przeznaczone do długotrwałego, przewlekłego bólu. W rzeczywistości, istnieją przytłaczające dowody i badania, które pokazują, jak nieskuteczne są opioidy w leczeniu przewlekłego bólu.

RÓŻNE OPCJE WALKI Z BÓLEM

Na przykład, stosowanie nie-narkotycznych leków przeciwzapalnych okazało się - dzięki licznym badaniom - bardziej skuteczne w leczeniu przewlekłego bólu niż leki opioidowe.

Leki te, wraz z holistycznym i integracyjnym podejściem, które obejmuje odżywianie, fizykoterapię, środki zapobiegawcze, medytację i psychoterapię, okazały się zapewniać znacznie większą ulgę w leczeniu bólu (wraz z wspieraniem ogólnego dobrostanu i poprawą jakości życia) bez zagrożeń związanych z uzależnieniem od opioidów. Według badań opublikowanych w Journal of the American Medical Association, nawet ból pooperacyjny może być skutecznie kontrolowany przy minimalnym lub zerowym zużyciu opioidów. W badaniu, które było wyczerpującym, systemowym przeglądem, przeanalizowano 96 badań klinicznych, które objęły ponad 26 000 uczestników. Badanie wykazało, że opioidy przyniosły jedynie niewielką poprawę w zakresie leczenia bólu, jakości snu i funkcjonowania fizycznego w porównaniu z placebo. Pamiętaj... leki opioidowe wiążą się z ryzykiem wystąpienia suchości w ustach, nudności, senności, zaparć, zawrotów głowy, wymiotów, uzależnienia i przedawkowania.

Naukowcy odkryli, że alternatywne leki nieopioidowe, takie jak antydepresanty, leki przeciwdrgawkowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą być równie skuteczne w leczeniu bólu w porównaniu z opiodami. Jason Busse, główny autor badania, miał to do powiedzenia:

"Stwierdziliśmy, że w porównaniu z placebo, 12% więcej pacjentów leczonych opioidami doświadczy ulgi w bólu, 8% więcej zauważy poprawę w funkcjonowaniu fizycznym, a około 6% więcej znajdzie poprawę w jakości snu. Są to bardzo skromne efekty, a opioidy nie wiązały się z żadną istotną poprawą w funkcjonowaniu społecznym, rolach czy funkcjonowaniu emocjonalnym."

Te liczby - wszystkie wokół znaku 10% - nie wskazują na statystycznie istotną przewagę, która uzasadniałaby stosowanie leków opioidowych w leczeniu przewlekłego bólu. W rzeczywistości, liczby te pokazują, że ilość recept opioidowych, które zalały Stany Zjednoczone w skali kraju, były całkowicie niepotrzebne i przyniosły efekt odwrotny do zamierzonego.

Alternatywne leki i terapie mogą być stosowane bez negatywnego wpływu na ocenę bólu, powikłania pooperacyjne lub prośby pacjentów o dodatkowe opioidy - co pokazuje, że alternatywne podejście do leczenia bólu może być zarówno bezpieczne, jak i wysoce skuteczne. Ze względu na tak wiele realnych alternatyw, zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem, zadawać pytania i bronić siebie. Nikt nie powinien niepotrzebnie wpadać w otchłań uzależnienia.

JEŚLI MUSISZ UŻYWAĆ OPIOIDÓW...

W niektórych przypadkach stosowanie opioidów może być dopuszczalne. Są to jednak przypadki rzadkie i obejmują poważne diagnozy, takie jak wypadki śmiertelne, leczenie raka i inne sytuacje, które wywołują silny ból.

Jeśli koniecznie musisz użyć leków opioidowych:

  • Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem opioidów i zapytaj o alternatywy lub inne środki, które mogłyby być dodane (inne meds mogą leczyć ból neuropatyczny przez kilka dni bez niebezpieczeństwa uzależnienia lub nałogu. Istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować zużycie niepotrzebnych opioidów. Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś ma historię zaburzeń zaburzeń związanych z używaniem substancji lub nadużywaniem substancji w swojej historii lub historii rodziny.
  • Trzymaj się minimalnej skutecznej dawki. Zrozumienie, że sytuacje kryzysowe w służbie zdrowia, urazy i operacje to nieprzyjemne scenariusze. Jednak medycyna nie powinna eliminować całego bólu i dyskomfortu do tego stopnia, aby osoba powinna oczekiwać, że nie będzie nic czuła. Byłoby to nierealistyczne oczekiwanie wobec współczesnej medycyny.
  • Ustal krótkoterminowy harmonogram, w którym szczegółowo określisz, kiedy przestaniesz przyjmować opioidy i przejdziesz do innych metod leczenia bólu. środki.
  • Poznaj ryzyko i skutki uboczne - są one liczne. Zawsze omawiaj swoje możliwości i sytuację z członkami rodziny i przyjaciółmi, którzy mają na uwadze twój najlepszy interes.
  • NIE przyjmuj opioidów w celu długotrwałego leczenia bólu. Zdziwiłbyś się, jak skuteczne są regularne ćwiczenia, właściwe odżywianie i odpowiednia ilość snu. odżywianie i odpowiednia ilość snu mogą być skuteczne.