Kościół w Kentucky buduje małe domki dla uzależnionych na odwyku

Udostępnij:


Źródło obrazu: YouTube/WBIR-TV

32 procent mieszkańców hrabstwa McCreary w stanie Kentucky żyje poniżej progu ubóstwa. Jako jedno z najbiedniejszych hrabstw w kraju, zostało ono szczególnie mocno dotknięte epidemią opioidów.

Jednak przy jednopasmowej drodze w granicach hrabstwa znajduje się pastwisko dla koni z kilkoma małymi domami i dużą nadzieją. Lokalny kościół w Kentucky buduje małe domki dla uzależnionych, którzy wyszli z nałogu.

Budowanie malutkich domków, aby pomóc w wielkim problemie

Kościół baptystów w Kentucky stworzył niezwykły sposób, by pomóc swojej społeczności w walce z wyniszczającą epidemią opioidów. Pastor kościoła Crossroads Community Baptist Church Grant Hasty buduje wspólnotę malutkich domków, aby pomóc uzależnionym wrócić do prawdziwego świata i prawdziwego odwyku.

Kościół Crossroads Community Baptist Church w hrabstwie McCreary podjął ostatnio wysiłek zbudowania 20 małych domków, które będą mogły pomieścić osoby uzależnione od narkotyków i pomóc im na drodze do wyzdrowienia. Pastor Grant Hasty powiedział WBIR-TV, że około 32 procent mieszkańców McCreary żyje poniżej progu ubóstwa, co zmusiło setki osób do samoleczenia opioidami.

"Kiedy ktoś chce pomóc, a nie ma za sobą systemu wsparcia, który by go regularnie wspierał i rozliczał... to właśnie wtedy pojawiają się problemy z nawrotami" - powiedział Hasty.

Hasty planuje zbudować 20 małych domów dla uzależnionych, którzy powrócili do nałogu.

"Mamy 13 akrów ziemi i mniej więcej połowę z nich zamierzamy zagospodarować na małe domki" - powiedział. Chciałby, aby była to wspólnota wsparcia, kładąca nacisk na utrzymanie się w czystości i oferująca szkolenia zawodowe, które pozwolą ludziom stanąć na nogi.

Podanie ręki do góry zamiast wyciągnięcia ręki

Wolontariuszka programu Vicki Kidd powiedziała WBIR, że osoby zmagające się z uzależnieniem potrzebują miejsca, gdzie mogą "zacząć od nowa". "W tym miejscu panuje beznadzieja" - powiedziała, dodając, że domy oferują "nowy początek".

Zapewniła, że malutkie domy nie będą "wyciągnięciem ręki".

"To jest pomoc i to właśnie musimy zacząć robić w hrabstwie McCreary" - powiedziała Kidd.

Inicjatywa przyciągnęła uwagę programów misyjnych w całym kraju. WBIR donosi, że grupa misyjna z Georgii planuje wybudować dwa kolejne malutkie domki dla uzależnionych, którzy wyszli z nałogu. Ponadto grupy kościelne z Florydy i Teksasu planują przyjechać w najbliższych tygodniach, aby pomóc w realizacji projektu.

Pastor powiedział ponadto, że dopiero po zakończeniu budowy zostanie podjęta decyzja, kto zamieszka w domach.

Kryzys opioidowy w Appalachach

Ponieważ kryzys opioidowy szczególnie mocno dotknął region Appalachów, Konwencja Baptystów Kentucky organizuje w sierpniu konferencję szkoleniową pod hasłem "Breaking the Silence". Konferencja ma na celu nauczenie liderów kościelnych i rodzin, jak lepiej radzić sobie z kryzysem, gdy dotyka on ich własnych członków kościoła lub członków rodziny.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak lepiej zrozumieć mózg uzależnionego, jak dotrzeć do niego ze współczuciem i łaską oraz jak znaleźć praktyczną pomoc i możliwości prawne dla rodzin.