Ulica Sezamkowa mówi o uzależnieniach i dobrze sobie z tym radzi.

Udostępnij:


Associated Press

Ulica Sezamkowa mówi teraz o uzależnieniach.

W środę Sesame Workshop, organizacja edukacyjna non-profit stojąca za Ulicą Sezamkową, ogłosiła inicjatywę mającą na celu zajęcie się trwającą epidemią narkomanii. W maju w serialu pojawił się 6-letni zielony Muppet z żółtymi warkoczami o imieniu Karli, który był pierwszym bohaterem serialu żyjącym w rodzinie zastępczej.

"Nie jesteśmy sami".

Wczoraj, w internetowej serii Ulica Sezamkowa w społecznościach, dowiedzieliśmy się, dlaczego Karli mieszka w rodzinie zastępczej. W serii filmików Karli mówi Elmo i innym przyjaciołom, że jej mama ma "problem" i jest na odwyku. Okazuje się, że Karli została umieszczona w rodzinie zastępczej, gdy jej matka szukała pomocy w związku z uzależnieniem.

W jednym z filmików Karli mówi Elmo, że jej mama codziennie uczęszcza na spotkania, aby być zdrową, a ona sama chodzi na spotkania z innymi dziećmi, aby dzielić się swoimi doświadczeniami.

W najnowszym filmie Karli jest widziana z 10-letnią Salią Woodbury, której rodzice są na odwyku.

"Cześć, to ja, Karli. Jestem tu z moją przyjaciółką Salią. Oboje nasi rodzice mieli ten sam problem - uzależnienie" - powiedziała do kamery Karli, którą zajmuje się lalkarka.

"Moja mama i tata mówili mi, że uzależnienie to choroba" - powiedziała Salia.

W odpowiedzi Karli wyjaśniła, że jest to "choroba, która sprawia, że ludzie czują się tak, jakby musieli brać narkotyki lub pić alkohol, aby czuć się dobrze".

"Moja mama ciężko radziła sobie z uzależnieniem, a ja miałam wrażenie, że tylko moja rodzina przez to przechodzi" - kontynuowała lalka. "Ale teraz poznałam tak wiele innych dzieci, takich jak my. Dzięki temu czuję, że nie jesteśmy sami".

1 na 8

Kampania franczyzy to powiew świeżego powietrza, ponieważ epidemia narkotykowa nadal nęka kraj, a statystyki są przytłaczające: Codziennie z powodu przedawkowania opioidów umiera co najmniej 130 osób.

W przedawkowanie dorosłych często zaangażowane są dzieci.

Według danych Sesame Workshop 5,7 miliona dzieci poniżej 11 roku życia (jedno na osiem dzieci) żyje w gospodarstwach domowych, w których rodzice mają problemy z uzależnieniami. Z danych tych wynika, że jedno na troje dzieci trafi do rodziny zastępczej z powodu uzależnienia rodzica, a liczba ta wzrosła o ponad 50% w ciągu ostatniej dekady.

Nowa inicjatywa obejmuje siedem nowych filmów wideo, książeczkę z opowiadaniami, kolorowankę i artykuły, które rodziny i opiekunowie mogą wykorzystać w rozmowach z dziećmi na temat uzależnień, w tym ważnych pytań, jakie mogą mieć dzieci, dotyczących tego, czym jest uzależnienie i jak leczy się dorosłych. Materiały te będą dostępne w języku angielskim i hiszpańskim.

Uzależnienie jest często postrzegane jako problem "dorosły", ale ma ono wpływ na dzieci w sposób, który nie zawsze jest widoczny. Rodzic zmagający się z uzależnieniem może być jedną z najbardziej izolujących i stresujących sytuacji, z jakimi borykają się dzieci i ich rodziny" - powiedziała Sherrie Westin, prezes działu Social Impact and Philanthropy w Sesame Workshop. "Ulica Sezamkowa zawsze była źródłem pociechy dla dzieci w najtrudniejszych chwilach, a nasze nowe materiały mają na celu przełamanie piętna uzależnienia rodziców i pomóc rodzinom w budowaniu nadziei na przyszłość".

Uzależnienie jest postrzegane jako "problem dorosłych", ale ma ono wpływ na dzieci w sposób, który często nie jest widoczny. Zapoznaj się z naszymi nowymi materiałami, które pomagają całej rodzinie radzić sobie z problemem i budować nadzieję na przyszłość. https://t.co/q0DfjcLE0A #SunnyDaysAhead pic.twitter.com/xshx5ixIpp

- Ulica Sezamkowa (@sesamestreet) 10 października 2019 r.