Wysokie funkcjonowanie nie jest równoznaczne z wysoką wydajnością: Mit o wysoko funkcjonującym zespole wykonawczym

Udostępnij:

W miarę jak uzależnienie przenika do nagłówków gazet, widzimy coraz więcej historii profesjonalistów o wysokich osiągnięciach, którzy zmagają się z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji. W rzeczywistości, uzależnienie dotyka ludzi z różnych środowisk - również tych z doskonałym CV. Nawet osoby, które odnoszą największe sukcesy, są podatne na chorobę uzależnienia.

Często panuje błędne przekonanie, że skoro dana osoba nadal z powodzeniem funkcjonuje w intensywnej pracy, to nie może być uzależniona, a przynajmniej problem nie jest aż tak poważny. W rzeczywistości, większość wysoko funkcjonujących uzależnionych są również w stanie być mistrzami kontroli przez długi czas - nadużywanie jego lub jej narkotyków wyboru, ukrywając dowody, i pracuje pilnie, aby zminimalizować konsekwencje. Te same umiejętności, które pomogły im wspiąć się po drabinie korporacyjnej w środowisku pracy o wysokim ciśnieniu i nastawionym na wyniki - krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów i perswazja - pomagają im ukryć zażywanie substancji. Z zewnątrz mogą sprawiać wrażenie, że ich życie jest idealne - mają na sobie oznaki sukcesu - ale w środku są w rozsypce. Ich życie jest w rozsypce, a zdrowie i bezpieczeństwo są stale zagrożone. Oto, co musisz wiedzieć:

Więcej niż widać na pierwszy rzut oka

Nawet jeśli pracownik jest pod wpływem alkoholu lub regularnie ma kaca w pracy, współpracownicy i przyjaciele mogą widzieć, że zadania są wykonywane, a może nawet dobrze wykonane. Nie widzą jednak godzin spędzonych za kulisami na przerabianiu tych zadań, ponieważ zostały one wykonane pod wpływem alkoholu. Późno w nocy e-maile są postrzegane jako poświęcenie, podczas gdy w rzeczywistości mogą być napisane w tym czasie, ponieważ jest to, gdy osoba wyszła z bender. To samo zadanie, które trzeźwej osobie zajmuje godzinę, uzależnionemu może zająć dwie, trzy lub więcej. Poza codziennymi zadaniami, istnieje również ciągłe ryzyko incydentu, w którym osoba uzależniona stanowi zagrożenie dla siebie i innych, co pociąga za sobą odpowiedzialność społeczną i prawną dla firmy.

Miejsce pracy, które umożliwia

Biuro może sprzyjać zaburzeniom związanym z używaniem substancji przez kierownika, podobnie jak rodzina i przyjaciele. Kiedy świętuje się zwycięstwo w pracy odniesione pod wpływem, zachęca się pracownika do kontynuowania tych nawyków i odnoszenia sukcesów, co jeszcze bardziej skłania go do kontynuowania takiego stylu życia. Choć chcielibyśmy myśleć, że wszystkie formy przyzwolenia w miejscu pracy są nieświadome, jest wiele osób na stanowiskach kierowniczych, które chętnie odwrócą wzrok, jeśli członek kierownictwa odniesie sukces i osiągnie zysk, będąc pod wpływem alkoholu. Koledzy, asystenci i inni współpracownicy również mogą nieświadomie sprzyjać uzależnieniu, przejmując zadania, których szef nie dokończył, ponieważ był pod wpływem, lub zmieniając termin spotkania, aby pogodzić się z kacem. Jasne i wyraźne sygnały ostrzegawcze dotyczące uzależnienia powinny być dostępne w całym biurze, a kierownictwo musi wyznaczyć bezpośrednią i poufną ścieżkę do ujawnienia podejrzenia zaburzenia związanego z nadużywaniem substancji.

Inne obszary ich życia są w rozsypce

Uzależnieniom o wysokim stopniu funkcjonowania zazwyczaj udaje się uchronić swoją karierę przed konsekwencjami uzależnienia, przynajmniej na pewien czas. Jednakże, ich kariera jest prawdopodobnie jedyną częścią ich życia, która nie została dotknięta ... jeszcze. Ich związki, zdrowie fizyczne, życie domowe i towarzyskie zostały zniszczone przez uzależnienie, ale biuro pozostaje miejscem, do którego mogą się zwrócić, aby upewnić się, że nadal mają kontrolę. Najlepszym podejściem do pomocy komuś w takiej sytuacji jest rozpoznanie przez rodzinę i przyjaciół oznak uzależnienia, aby wiedzieli, że nadszedł czas na działanie. Niektóre powszechne oznaki to:

  • Izolacja
  • Zmiana w regularnych wzorcach
  • Znikanie w nieoczekiwanych momentach
  • Zmiany w wyglądzie fizycznym, takie jak utrata lub przyrost wagi
  • Zaczerwienienie oczu
  • Wahania nastroju
  • Spóźnienia
  • Napięte relacje
  • Niestabilny chód
  • Zwiększona drażliwość

Ze względu na ich historię kompetencji i sukcesu, wysoko funkcjonujący uzależniony jest często pomijany, cierpiąc w milczeniu z powodu ich zdolności do utrzymania iluzji kontroli. Zachowując czujność, możemy ich zidentyfikować, pomóc im zrozumieć, że czeka ich taki sam los, jak każdego innego uzależnionego, jeśli nie uzyskają pomocy, i pracować nad skierowaniem ich na leczenie.