Jak rozmawiać z osobą dotkniętą zaburzeniami związanymi z używaniem substancji

Udostępnij:

JAK ROZMAWIAĆ Z OSOBĄ DOTKNIĘTĄ ZABURZENIAMI ZWIĄZANYMI Z UŻYWANIEM SUBSTANCJI

Zaburzenia używania substancji szybko prowadzi do niezdolności do umiarkowania alkoholu, nielegalnych narkotyków i legalnych leków. Osoba cierpiąca na zaburzenia używania substancji będzie nadal korzystać z ich substancji z wyboru, pomimo możliwości wystąpienia poważnych skutków ubocznych. To może być bolesna rzeczywistość, gdy ktoś bardzo blisko Ciebie jest dotknięty chorobą. Nikt nie chce popełnić przestępstwa lub przedawkować substancji; jednak tragedie takie jak przedawkowania i wypadki samochodowe wydają się być regularnym zjawiskiem wśród osób, które są w aktywnym uzależnieniu. Wydaje się, że jest to nieodłącznym elementem tego zjawiska. Dlaczego tak się dzieje i co każdy może zrobić, aby pomóc?

Kiedy mówimy o zaburzeniach związanych z używaniem substancji, tak naprawdę mówimy o chorobie mózgu. Uzależnienie jest chorobą, która znacząco wpływa na układ limbiczny i wykonawczy funkcjonowania mózgu, co może prowadzić do wielu nierozważnych decyzji, zachowań i wzorców myślowych. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmawiać z osobą dotkniętą zaburzeniem używania substancji, musisz zrozumieć, jak wpływa ono na osobę, która je ma.

UZALEŻNIENIE: CHOROBA MÓZGU

Wielu z członków rodzin, którzy przekroczyli drzwi Instytutu, wierzyło w tym czy innym momencie, że uzależnienie ich syna/żony/córki/przyjaciela/męża/żony było kwestią wyboru. Chociaż kiedyś wybór mógł dotyczyć rzucenia kilku puszek piwa, Osoba, która jest poważnie uzależniona od substancji, nie ma już możliwości sprawowania kontroli.

Dzieje się tak dlatego, że zaburzenie używania substancji jest zaburzeniem mózgu charakteryzującym się niezdolnością do zaprzestania używania substancji. Nie jest to kwestia wyboru po przekroczeniu pewnej granicy. Uzależnienie znacząco wpływa na układ limbiczny, płat czołowy i korę czołową.

Oto tylko kilka funkcji, za które odpowiedzialne są te części mózgu:

  • ZDOLNOŚĆ DO ORGANIZOWANIA MYŚLI
  • PLANOWANIE PRZYSZŁOŚCI
  • KONTROLA IMPULSÓW
  • ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
  • RACJONALNE PODEJMOWANIE DECYZJI
  • JAK DANA OSOBA RADZI SOBIE Z CHRONICZNYM STRESEM
  • REGULACJA EMOCJONALNA
  • I WIELE, WIELE WIĘCEJ.

Kiedy te obszary mózgu są marginalizowane z powodu zaburzeń związanych z używaniem substancji, można oczekiwać, że będą rządzone przez impulsy, zachcianki i pragnienia. W rzeczywistości, wiele osób z uszkodzeniem kory przedczołowej - uzależnionych lub nie - wykazuje bardzo stępione reakcje emocjonalne, co może prowadzić do bardzo złych wyborów społecznych. To, co kiedyś wydawało się okropnym pomysłem... nie jest już takim złym pomysłem. Element mózgu, który odróżnia nas od gadów, jest wyłączony.

JAK SIĘ POROZUMIEWAMY?

Jeśli uważasz, że bliska Ci osoba cierpi na zaburzenia związane z używaniem substancji, które mają duży wpływ na jej życie i życie innych osób, konieczna jest właściwa komunikacja. Porozmawiajmy o intensywności emocjonalnej i dlaczego ważne jest zachowanie spokoju.

Przypomnij sobie czas, który był intensywny: pomyśl o środowisku, atmosferze i ludziach. Teraz pomyśl o tym w skali od 1 do 10. 1 to absolutny spokój i łagodność, a 10 przypomina kogoś krzyczącego na cały głos. Lubimy nazywać zakres 6-10 jako "pijany na emocjach". Ten poziom emocjonalnej reaktywności zazwyczaj skutkuje wypowiedziami, które są godne pożałowania, niezdrowe, reakcyjne, krzywdzące i/lub irracjonalne. Jeśli kiedykolwiek napisałeś nowelę maila do kogoś, z kim się szczególnie nie zgadzałeś, prawdopodobnie wiesz, o czym mówimy.

Oto prawda: prawie wszystkie decyzje, które podejmiesz w przedziale 6-10 będą rzeczami, za które będziesz musiał przepraszać. Rewolucje toczą się w przedziale 6-10. To nie jest zakres intensywności emocjonalnej, w którym ktokolwiek powinien się znajdować, próbując przekonać uzależnionego do pójścia na rehabilitację. Posiadanie samoświadomości, aby zdać sobie sprawę, że nie reagujesz dobrze na daną sytuację, jest pierwszym krokiem w nauce skutecznej komunikacji. Czy kiedykolwiek zacząłeś się trząść, "czerwienić" lub zaciskać pięści? Czy mocno bijące serce brzmi znajomo? Ciało każdego człowieka reaguje w inny sposób somatycznie, więc znajomość znaków ostrzegawczych ma kluczowe znaczenie.

NIE UPIJAJ SIĘ EMOCJAMI

Przypomnij sobie, aby oddychać i nie tracić świadomości siebie. Jeśli chcesz, aby osoba z zaburzeniami używania substancji zareagowała na Ciebie, nie chcesz robić tego w sposób emocjonalny, oskarżający. Weź oddech, odzyskaj rozsądek i starannie dobieraj słowa.

Rozmowa musi dotyczyć stwierdzeń "ja", a nie "ty". "Naprawdę się o ciebie martwię" brzmi o wiele lepiej niż "masz problem". Skup się na tym, jak bardzo ci zależy, a nie na tym, co druga osoba robi źle. To może być różnica między osobą szukającą pomocy a osobą opuszczającą leczenie. Staje się to jeszcze ważniejsze, gdy mamy do czynienia z osobą rozzłoszczoną. W obliczu rozmowy z kimś, kto może być w zaprzeczeniu może być nerwowy, dlatego tak ważne jest, aby przyjść z punktu widzenia miłości i współczucia.

WŁAŚCIWA KOMUNIKACJA

Choć zawsze opowiadamy się za profesjonalną interwencją medyczną, nauka komunikacji z osobą nadużywającą substancji może zwiększyć jej szanse na bycie wysłuchaną.

UNIKAJ KONFRONTACJI

Rozmawiając z kimś o nadużywaniu substancji, należy dążyć do spokojnego i rzeczowego dialogu; konfrontacja i oskarżenia nie stworzą bezpiecznego miejsca dla nikogo. Szanse są, twój ukochany wie, że to, co robi jest niedostosowany. Zazwyczaj są świadomi, że droga, którą podążają nie jest najlepsza. Skup się na twardych faktach i opisz swoje własne emocje w zakresie 1-5.

WYZNACZAJ SOLIDNE GRANICE

Wyznaczając granice, upewnij się, że wszyscy członkowie sieci wsparcia rodziny są po tej samej stronie. Nawet najbardziej skuteczne granice mogą zostać utracone w komunikacji. Na przykład, jeśli stwierdzisz, że nie będziesz dłużej wspierał bliskiej osoby, jeśli nie zgodzi się ona na wizytę u terapeuty lub leczenie, upewnij się, że jesteś przygotowany do trzymania się tej granicy.

ROZMAWIAJ O PRZYSZŁOŚCI

Ponieważ podczas aktywnego uzależnienia kora czołowa jest częściowo wyłączona, osoba cierpiąca na zaburzenia związane z używaniem substancji prawdopodobnie nie myśli o przyszłych konsekwencjach swoich działań. Opisz swój strach przed pogorszeniem się sytuacji w przyszłości, ponieważ twoja ukochana osoba prawdopodobnie myśli tylko o następnej poprawce.

ZAANGAŻUJ SIĘ WE WSPÓŁCZUCIE

Droga do wyzdrowienia może być wyczerpująca, dlatego zaangażowanie w komunikację i współczucie są kluczowe, jeśli chcesz szukać pomocy. Mózg z aktywnym nadużywaniem substancji i mózg ze zdrowym poziomem funkcjonowania wyglądają zupełnie inaczej. Zawsze pamiętaj, że masz do czynienia z chorobą mózgu.