Co powoduje uzależnienie od narkotyków?

Udostępnij:

Alkoholizm i zaburzenia związane z nadużywaniem substancji mogą być dwiema z najmniej rozumianych chorób na świecie. Niezdrowe i wadliwe uzależnienie od narkotyków i alkoholu może często wynikać z izolacji, samotności, depresji i innych psychicznych i środowiskowych czynników zdrowotnych. Wiele osób, które nie są uzależnione, często twierdzi, że osobie cierpiącej na uzależnienie po prostu brakuje siły woli; gdyby tylko mogła się "pozbierać" lub po prostu "ograniczyć", wszystko byłoby w porządku. Jest to niebezpieczny, przestarzały sposób myślenia, który doprowadził do napiętnowania całej demografii ludzi.

Wyobraź sobie, czy wściekłbyś się i odrzucił roszczenia diabetyka? Odebranie im insuliny i stwierdzenie, że cukrzyca "to kwestia siły woli" byłoby absurdalne i śmiertelnie niebezpieczne. To jest to, z czym ma do czynienia wiele osób cierpiących na AUD (zaburzenie nadużywania alkoholu) i SAD (zaburzenie nadużywania substancji). Kiedy osoba uzależniona mówi, że naprawdę nie może przestać, ma to na myśli. Ich mózg myśli, że potrzebują tej substancji, aby przetrwać.

CO PROWADZI DO ZABURZEŃ ZWIĄZANYCH Z UŻYWANIEM SUBSTANCJI?

Pojawienie się leczenia i próby stygmatyzacji alkoholików i osób uzależnionych miały miejsce bardzo niedawno, bo w latach 30. ubiegłego wieku. Wcześniej - i nawet dziś - ludzie uzależnieni od narkotyków byli postrzegani jako nieetyczni i niemoralni. Ludzie ci cierpieli po prostu na brak siły woli, jak twierdził ówczesny zdrowy rozsądek. Prowadziło to do leczenia, które przypominało karę, w tym terapii wstrząsowej, terapii elektrowstrząsowej, a nawet lobotomii. Te zabiegi często sprawiały, że alkoholicy i uzależnieni znajdowali się w jeszcze gorszej sytuacji niż przed rozpoczęciem leczenia.

Leczenie uzależnień przeszło od tamtego czasu długą drogę, ponieważ uzależnienie jest obecnie postrzegane jako zaburzenie medyczne, które wymaga odpowiedniej opieki medycznej. To zaburzenie - lub choroba - mózgu wpływa na funkcjonowanie mózgu i chemię, co ostatecznie modyfikuje osobowość, myśli i zachowania osoby uzależnionej. Podczas gdy uzależnienie od narkotyków może rozpocząć się od dobrowolnego zażywania, wiele osób traci kontrolę nad swoim zażywaniem gdzieś w dole linii. Przestaje to być kwestia siły woli, a staje się problemem psychicznym, fizycznym i duchowym.

Nadużywanie narkotyków zamienia się w uzależnienie od narkotyków, gdy osoba nie jest już w stanie kontrolować ilości leku, który bierze. Wielu ludzi, którzy są uzależnieni od narkotyków nie może sobie wyobrazić życia bez ich substancji z wyboru, i robić rzeczy, które nigdy nie zrobiłby normalnie, aby zdobyć narkotyki i alkohol. Często mówi się, że gdy nadużywanie narkotyków przez daną osobę zaczyna poważnie wpływać na jakość jej życia, a ona nie może przestać pomimo tych konsekwencji, to znaczy, że przekroczyła próg.

Dowiedz się o leczeniu uzależnień od narkotyków na stronie http://dezyderata.com/

MOŻLIWE PRZYCZYNY UZALEŻNIENIA

Narkotyki i alkohol sztucznie wyzwalają ośrodki przyjemności w mózgu, co może prowadzić do kompulsywnego poszukiwania narkotyków pomimo negatywnych konsekwencji społecznych, edukacyjnych i emocjonalnych; często uzależnienie od narkotyków łączy się z wieloma zaburzeniami psychicznymi i konsekwencjami zdrowotnymi. Oto tylko kilka teorii na temat tego, jak nadużywanie narkotyków eskaluje do pełnego uzależnienia od narkotyków:

WYCHOWANIE, NIE NATURA

Jakość życia, którego doświadcza się podczas dorastania, może często prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia związane z nadużywaniem substancji i lęki. Częstość uzależnień wzrasta, gdy dzieci są narażone na alkohol, narkotyki i presję rówieśników we wczesnym okresie życia; używanie narkotyków jest normalizowane, jeśli grupa rówieśnicza lub rodzice również używają substancji. Jeśli dana osoba dorasta w otoczeniu osób nadużywających narkotyków i alkoholu, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będzie to postrzegać jako normalne, racjonalne zachowanie.

HEREDITARY

Istnieje teoria, która mówi, że zaburzenia związane z używaniem substancji są cechami dziedzicznymi, zakodowanymi w naszym DNA. To wyjaśniałoby, dlaczego niektórzy ludzie mogą używać silnie uzależniających substancji, takich jak kokaina czy opioidy, bez regularnego nadużywania, podczas gdy inni, którzy używają tych samych substancji, uzależniają się od nich już przy pierwszym użyciu.

ROZWÓJ

Istnieje silna korelacja między wiekiem pierwszego użycia a wskaźnikami nadużywania narkotyków. Ci, którzy zaczynają eksperymentować z narkotykami i alkoholem w młodym wieku, są bardziej narażeni na rozwój tendencji uzależniających w późniejszym okresie życia. Jest to również niebezpieczne, ponieważ mózg nadal się rozwija i wykazano, że zapobiega to prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi neuroprzekaźników w mózgu, co może prowadzić do niezdolności do odczuwania przyjemności w sposób naturalny.

Wybieramy wierzyć, że wszystkie te czynniki odgrywają rolę w rozwoju zaburzenia nadużywania substancji i uzależnienia od narkotyków, jednak uważamy, że przyczyny uzależnienia od narkotyków nie są tak ważne jak powrót do zdrowia. Często okazuje się, że problemy ze zdrowiem psychicznym mogą zwiększyć szanse na uzależnienie o 20%-50%, dlatego wiele ośrodków leczenia traktuje współwystępujące zaburzenia psychiczne, wraz z nadużywaniem narkotyków i alkoholu.

KONSEKWENCJE NADUŻYWANIA SUBSTANCJI

Ponieważ narkotyki mogą mieć głęboki wpływ na przyjemność i nagrody obwodów w mózgu, nadużywanie narkotyków może często wzmocnić negatywne zachowania z powodu powodzi dopaminy, gdy lek jest podjęta. Nadużywanie narkotyków może prowadzić do mniej czasu spędzonego z przyjaciółmi i rodziną ze względu na czas spędzony na ściganie narkotyków i uzyskanie wysokiej. Te zmiany w zachowaniu i życiu społecznym często mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak samotność, depresja, lęk i izolacja. Jak nadużywanie narkotyków postępuje do uzależnienia od narkotyków, uzależniony zwykle zaczyna spędzać więcej czasu na uzyskanie narkotyków i mniej czasu spędzonego na działalności i hobby, które kiedyś przynieść im spełnienie.

Długotrwałe nadużywanie może prowadzić do mnóstwa negatywnych konsekwencji, w tym zmian w chemii mózgu i funkcji mózgu. Może to obejmować zmiany w zachowaniu, nastroju, uczeniu się, reakcji na stres, osądzie, pamięci i podejmowaniu decyzji. Pomimo tych konsekwencji, wiele osób, które cierpią z powodu zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji znaleźć to niewiarygodnie trudne do zaprzestania korzystania z ich substancji z wyboru.

Warte uwagi

Medyczna marihuana nie jest rozwiązaniem kryzysu...

Dr Richard Boxer, w swoim ostatnim komentarzu w Wall Street Journal, "Can Marijuana Alleviate the Opioid Crisis?", przedstawia medyczną marihuanę jako panaceum. Jednak ci z nas, którzy pracują na...

Sekcje portalu