Behind the Numbers: Pozytywny wpływ mediów i #MeToo na osoby, które przeżyły traumę

Udostępnij:

Ostatniej jesieni, gdy Senacka Komisja Sędziowska prowadziła przesłuchanie w sprawie zarzutów o napaść seksualną dr Christine Blasey Ford na sędziego Bretta Kavanaugh, rekordowa liczba ocalałych zwróciła się o pomoc do Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN). Piątek, 28 września, był najbardziej pracowitym dniem w 24-letniej historii National Sexual Assault Hotline organizacji, z pomocą ponad 3000 osób.

Ten szczyt połączeń doprowadził do pytań o to, czy relacje medialne o tym wydarzeniu i innych, a także ogólny ruch #MeToo, narażają ofiary napaści seksualnej w przeszłości na ryzyko ponownej traumy. Podczas gdy uwaga poświęcona napaściom seksualnym z pewnością ma potencjał, by wydobyć na światło dzienne rany, które ludzie pochowali, dyskusja nie jest ponowną traumatyzacją. Te emocjonalne rany już tam były, tylko nie zostały w pełni lub w ogóle rozpatrzone. Teraz, kiedy rany te wypłynęły na wierzch, ludzie mają szansę wyjść poza bycie kontrolowanym przez traumatyczne wydarzenie i stać się ocalałymi z traumy.

#MeToo to szansa na uzdrowienie

Tarana Burk rozpoczęła ruch #MeToo 12 lat temu jako znak dla kobiet, które doświadczyły napaści seksualnej, że są wśród przyjaciół i w bezpiecznym miejscu. #MeToo oznacza "Rozumiem, bo też tam byłam". Słuchanie innych kobiet - i mężczyzn - opowiadających swoje historie o byciu napastowanym może pomóc rozwiać wstyd, jaki wywołuje bycie napastowanym, dając ocalałym siłę do ujawnienia się i uzyskania pomocy, do odejścia od bycia ofiarą w kierunku stania się ocalałym z wykorzystywania seksualnego.

Jednak każdy reaguje inaczej na traumatyczne wydarzenie. Dyskusje wokół #MeToo, choć nie są ponownie traumatyzujące, mogą wywołać objawy PTSD u ocalałych. Ocaleni mogą doświadczyć takich objawów, jak zwiększone koszmary lub lęk, trudności z regulacją emocji lub odczuwanie ogólnie większego strachu. Jeśli tak się stanie, powinni ograniczyć kontakt z mediami społecznościowymi i szczegółami napaści seksualnych innych osób oraz poszukać profesjonalnej pomocy. Istnieje wiele osób na świecie, które specjalizują się w leczeniu traumy i PTSD, a znalezienie dobrego terapeuty jest jednym ze sposobów na odzyskanie kontroli od nadużycia.

Przejście od ofiary traumy do osoby odpornej na traumę

Przez długi czas patrzyliśmy na tych, którzy doświadczyli traumy jako na "ofiary" traumy. Kiedy nazywasz siebie ofiarą, zaczynasz zachowywać się jak ofiara. Ale w rzeczywistości istnieje zjawisko zwane rozwojem posttraumatycznym. Kiedy ktoś doświadczy traumy, może ona ustawić go na ścieżce życia, które nie byłoby możliwe, gdyby nie ta trauma. Smutek i ból pozostają, ale zachowujemy zdolność do rozwoju, pomimo tego wszystkiego.

Ruch #MeToo jest świetnym przykładem ludzi, którzy wzięli swoje własne doświadczenie traumy seksualnej i zrobili z niego coś, aby pomóc innym. Ale w tym procesie, pomogli również sobie i stali się silniejszymi ludźmi dla tego. Jeśli chodzisz na spotkania AA, usłyszysz, że ludzie przedstawiają się jako "wdzięczni odzyskani alkoholicy". Może to brzmi naprawdę dziwnie, ale są wdzięczni, ponieważ nigdy nie mieliby takiego życia, jakie mają teraz, gdyby nie doświadczyli głębi uzależnienia.

Istnieje różnica między ofiarą traumy i trauma survivor / thriver. Wiele z tej różnicy ma związek z tym, czy połączyłeś się ze społecznością ludzi, którzy przeszli przez to, co przeszedłeś; czy miałeś leczenie, czy nie; czy utknąłeś w etykiecie ofiary, czy chcesz iść do przodu i rozwijać się.

Znalezienie dobrego terapeuty od traumy

Osoby, które mogą doświadczać objawów PTSD, muszą zwrócić się o pomoc. Ale z kim mają się skontaktować? Jeśli czujesz się komfortowo w relacji ze swoim lekarzem lub ginekologiem, może warto poprosić ich o rekomendacje. Istnieje również wiele organizacji wspierających przemoc domową i napaść seksualną, które mogą być w stanie wskazać ci właściwy kierunek.

Trauma to nowe słowo "buzz" w terapii. Ważne jest, aby wiedzieć, że jest wielu dobrych terapeutów od traumy, ale jest też wielu, którzy wybierają tę ścieżkę, po części, z powodu własnych nierozwiązanych problemów z traumą. Kiedy szukam opieki po leczeniu dla pacjentów opuszczających nasz program terapeutyczny, szukam:

  • Licencji zawodowej. Nie każdy ma licencję na wykonywanie zawodu. Licencja zapewnia, że profesjonalista ma pewien poziom kompetencji i przestrzega określonych standardów zawodowych i etyki.
  • Wykształcenie. Powinny one również posiadać tytuł magistra lub doktora z renomowanej uczelni.
  • Szkolenie. Powinni mieć specjalistyczne szkolenie w leczeniu traumy z uznanego ośrodka szkoleniowego lub instruktora.
  • Leczenie oparte na dowodach. Wśród metod leczenia stosowanych w Caron znajduje się terapia przetwarzania poznawczego (CPT). Jest ona uznawana za jeden z trzech złotych standardów leczenia PTSD, a dziesiątki lat badań pokazują, że jest skuteczna w leczeniu objawów PTSD. Zapewniamy również Dialektyczną Terapię Zachowania i inne grupy, które skupiają się na edukacji i umiejętnościach bezpieczeństwa. Joga wrażliwa na traumę jest wspaniałym sposobem, aby pomóc osobom, które przeżyły traumę, poczuć się ponownie silnymi i bezpiecznymi we własnym ciele.
  • Wyniki. Jakie wyniki mają ich klienci? Jeśli pracują z ludźmi przez 7, 8, 10 lat w czasie, to jest to długi czas. To sugeruje, że klienci mogą stać się zależni od terapeuty, a nie wyzdrowieć. Chcesz terapeuty z pacjentami, którzy poprawiają swoje umiejętności, zmniejszają objawy i stają się bardziej funkcjonalni w życiu. Celem jest wyjście poza terapię.
  • Podłączony do większej społeczności. Wsparcie społeczne może pomóc w normalizacji doświadczenia traumy seksualnej. Z napaścią seksualną wiąże się tak duży wstyd, że ofiary często obwiniają się same. Posiadanie innej grupy ludzi, którzy doświadczyli napaści seksualnej i wiedzą, przez co przechodzisz, może być bardzo uzdrawiające. Mogą one potwierdzić twoje uczucia, potwierdzić, że twoje reakcje są całkowicie normalne i wzmocnić, że to, co się stało, nie było twoją winą. Dobry terapeuta powinien być w stanie połączyć cię z grupami w twojej społeczności.

Zawsze pamiętaj, że to Ty masz kontrolę nad tym związkiem. Płacisz terapeucie za wykonanie usługi. Powinieneś zadawać pytania, prosić o informacje, a nawet zdecydować się na szukanie pomocy gdzie indziej. Wiele osób będzie trzymać się terapeuty, ponieważ boją się zranić jego uczucia, nawet jeśli nie odnoszą korzyści z terapii. Przejmij odpowiedzialność za swoje leczenie i upewnij się, że otrzymujesz to, czego potrzebujesz.