Brudny sekret alkoholu: niepłodność, rak i wypadanie włosów

Udostępnij:

Kobiety są wyjątkowo podatne na uzależnienia. Chociaż powszechnie wiadomo, że istnieją różnice między płciami, potrzebna jest większa świadomość na temat zakresu negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie kobiet.

To nie jest tylko kwestia rozmiaru ciała

Istnieje kilka powodów, dla których kobiety są bardziej podatne na krótko- i długoterminowe skutki działania alkoholu. Po pierwsze, kobiety mają mniejszą zawartość wody w organizmie niż mężczyźni i dlatego nie tolerują alkoholu tak dobrze. Alkohol jest hydrofilny, co oznacza, że rozpuszcza się w wodzie. Ponieważ kobiety mają mniej wody w organizmie, kobieta pijąca tę samą ilość alkoholu co mężczyzna o tej samej masie ciała ma wyższe stężenie alkoholu we krwi, a efekty działania alkoholu mogą trwać dłużej. Kobiety mają również mniejszą aktywność dehydrogenazy alkoholowej (ADH), enzymu w żołądku i wątrobie, który pomaga rozłożyć alkohol, aby mógł być wyeliminowany z organizmu. W sumie, większa część alkoholu spożywanego przez kobietę dostaje się do krwiobiegu, co oznacza, że mózg i ciało doświadczają działania alkoholu silniej przy tej samej ilości alkoholu spożywanej przez mężczyznę lub kobietę. Prowadzi to również do szybszego odurzenia i toksycznego działania na nasze organy.

Ogólne zdrowie

Kobiety są bardziej narażone na pewne negatywne skutki zdrowotne, jeśli chodzi o alkohol, a nie sądzę, aby było to powszechnie rozumiane przez społeczeństwo. W rzeczywistości, w porównaniu z mężczyznami, kobiety są bardziej narażone na wpływ alkoholu na wątrobę, serce i mózg. Kobiety mają większe ryzyko marskości i chorób wątroby związanych z alkoholem, utraty pamięci i kurczenia się mózgu. Te szkodliwe skutki dla mózgu mogą również ewoluować przy krótszych okresach nadmiernego picia. Przewlekłe używanie alkoholu może zwiększyć ryzyko raka piersi oraz raka jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby i okrężnicy.

Alkohol zakłóca również sen poprzez interakcję z neuroprzekaźnikami, które regulują sen. Chociaż alkohol może być nadużywany w celu wywołania snu, badania sugerują, że szybko traci swoje działanie jako środek hipnotyczny, ale utrzymuje swoje właściwości zakłócające sen. Przewlekłe używanie alkoholu może również prowadzić do złego spożycia składników odżywczych, złego wchłaniania, odwodnienia, zmian hormonalnych, a nawet utraty włosów.

Zdrowie reprodukcyjne

Używanie alkoholu może mieć negatywny wpływ na zdrowie reprodukcyjne u kobiet. Nadmierne spożycie alkoholu może zakłócić cykl menstruacyjny i zwiększyć ryzyko niepłodności i poronienia. Ponadto, samo picie w dużych ilościach wiąże się z uprawianiem seksu bez zabezpieczenia i posiadaniem wielu partnerów, co może zwiększać ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI).

Rozwój uzależnienia w późniejszym okresie życia, ale szybciej

Uważa się, że istnieją różnice między płciami w przebiegu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, przy czym u kobiet obserwuje się efekt "teleskopowy". Podczas gdy kobiety mają tendencję do rozpoczynania używania alkoholu w późniejszym okresie życia niż mężczyźni, zaobserwowano u nich szybszy rozwój zaburzenia używania alkoholu i związanych z nim konsekwencji zdrowotnych. Krótko mówiąc, ich przebieg choroby rozpoczyna się później, ale postępuje szybciej niż u mężczyzn. Ten przyspieszony postęp wśród kobiet zaobserwowano w przypadku opioidów, konopi indyjskich i alkoholu. Mechanizm jest prawdopodobnie złożony i obejmuje różnice w składzie chemicznym organizmu, wpływach hormonalnych i podatności na nagradzające działanie substancji na mózg. Ostatnie dowody wskazują również, że kobiety odczuwają wyższy poziom głodu alkoholowego niż mężczyźni, nawet po spożyciu większej liczby drinków. Jak zauważyła dr Barbara Krantz w jednym z wcześniejszych wpisów, od lat 90-tych XX wieku gwałtownie wzrosło wśród kobiet spożywanie alkoholu w celach towarzyskich oraz zaburzenia związane z używaniem alkoholu.

Uzyskiwanie pomocy i podnoszenie świadomości

O wyjątkowym negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie kobiet należy informować wcześnie i konsekwentnie w naszych komunikatach profilaktycznych skierowanych do młodzieży i kobiet, a także w naszym leczeniu kobiet w trakcie ich powrotu do zdrowia. Ponadto kobiety rzadziej podejmują leczenie, co może częściowo wynikać z różnic w dochodach i pokryciu kosztów opieki zdrowotnej oraz różnic w potrzebach medycznych, psychospołecznych i w zakresie zdrowia psychicznego. Wyposażenie kobiet w wiedzę, potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej i dostęp do niej, zmniejszenie stygmatyzacji oraz zapewnienie opartych na dowodach naukowych metod leczenia jest równoznaczne z zaspokojeniem unikalnych potrzeb zdrowotnych kobiet. Jesteśmy to sobie winni.

Uwaga redaktora: W Stanach Zjednoczonych rosną wskaźniki zgonów wśród kobiet w średnim wieku związane z używaniem alkoholu. Społeczna akceptacja alkoholu przyczynia się do tego wzrostu, podobnie jak rozpowszechnienie lęku wśród kobiet. Ostatnie doniesienia NPR i Washington Post o ruchu "Sober Curious", w ramach którego kobiety (i mężczyźni) unikają alkoholu, nawet tylko przez krótki czas, koncentrując się na samokontroli i dobrym samopoczuciu, sugerują, że rozmowa o alkoholu ulega zmianie. Zrozumienie faktów na temat alkoholu i jego wpływu na organizm jest kluczem do odwrócenia niepokojących trendów związanych z wypadkami śmiertelnymi spowodowanymi przez alkohol.