Kiedy opieka staje się opieką: Znaki ostrzegawcze i co robić

Udostępnij:

Opieka jest często błogosławieństwem dla osób, które się nią zajmują. Bez względu na to, czy osoba sprawująca opiekę jest świadkiem potrzeb swoich starszych rodziców, niepełnosprawnego członka rodziny, czy też zapewnia opiekę domową w ramach zatrudnienia, bycie opiekunem przynosi wiele korzyści.

Słownik oksfordzki definiuje opiekuna (lub opiekunkę, jak mówi się w brytyjskim angielskim) dość prosto: opiekun to "osoba, która opiekuje się chorą lub starszą osobą w domu". Choć z technicznego punktu widzenia jest to prawda, w definicji tej brakuje radości i zmagań, które towarzyszą opiece nad bliskimi i innymi osobami, które nie mogą same o siebie zadbać.

Opieka jest wyczerpująca. Nierzadko zdarza się, że osoba pełniąca rolę opiekuna zwleka z dbaniem o własne potrzeby lub doświadcza wypalenia zawodowego. Kiedy tak się dzieje, trudno jest zatrzymać się i zmienić dynamikę relacji, która może przerodzić się we współzależną lub niezdrową relację z odbiorcami opieki. Opieka może przekształcić się w troskę, a kiedy to nastąpi, może dojść do katastrofy.

Co to jest zachowanie opiekuńcze?

Zachowanie opiekuńcze, w tym kontekście nazywane jest także "kompulsywnym pomaganiem" i może zniszczyć relacje między opiekunem a odbiorcą (odbiorcami) opieki. Osoby zaangażowane w zachowania opiekuńcze mogą sprawiać wrażenie, że ich pomoc wynika z hojności, podczas gdy w rzeczywistości chcą mieć kontrolę. Często są wytrącone z równowagi i wykonują zadania opiekuńcze, takie jak pomoc w codziennych czynnościach życiowych (ADL), z ukrytych pobudek związanych z niską samooceną, wypaleniem zawodowym i poczuciem stresu.

Dla osoby, która zajmuje się opieką, potrzeba bycia potrzebnym stała się kluczowa dla jej tożsamości.

Sygnały ostrzegawcze dla Opiekunowie

Oczywiście nie wszyscy opiekunowie doświadczają wypalenia zawodowego. I nie wszyscy opiekunowie znajdą się w dysfunkcyjnej relacji z podopiecznym. Istnieją jednak pewne sygnały ostrzegawcze, których opiekunowie powinni być świadomi i na które powinni zwracać uwagę.

 • Depresja i/lub stany lękowe

 • Nadmierne zażywanie lub nadużywanie substancji

 • Kłamstwa na temat używania substancji

 • Pogarszający się stan zdrowia psychicznego

 • Nieumiejętność powiedzenia "nie" podopiecznym lub członkom rodziny korzystającym z opieki

 • Stosowanie manipulacji w celu osiągnięcia celu, zamiast dążenia do współpracy z podopiecznymi

 • Stawianie zawsze na pierwszym miejscu potrzeb innych i poświęcanie własnej troski o siebie i dobre samopoczucie

 • Lekceważenie granic odbiorców opieki

 • Doświadczanie poczucia niechęci i drażliwości

 • Trudności w podejmowaniu decyzji lub dotrzymywaniu zobowiązań

 • bycie bardziej krytycznym lub osądzającym siebie lub osoby, którymi się opiekuje

Co robić, gdy Opieka nad osobą czuje się przytłoczony

Co powinien zrobić opiekun, gdy sprawowanie opieki staje się stresujące lub przytłaczające? Kiedy sprawowanie opieki dosłownie wymaga od ciebie więcej, niż jesteś w stanie jej dać lub niż ona daje tobie?

Nie ma tu łatwych odpowiedzi. W zależności od sytuacji, niektórzy opiekunowie mogą szukać wytchnienia u innych członków rodziny lub w agencji opieki domowej. Dla osób pracujących w domach opieki, domach spokojnej starości lub zajmujących się opieką nad osobami starszymi, które nadal mieszkają we własnych domach, zmiana klienta lub wyjazd na urlop może być wystarczającym sposobem na wprowadzenie pozytywnych zmian.

Ponadto opiekunowie muszą dbać o to, by wypełniać podstawowe zasady samoopieki, niezależnie od tego, jak dobrze lub źle czują się danego dnia. Wystarczająca ilość snu, ruch i ćwiczenia w ciągu dnia, spożywanie różnorodnych, pożywnych posiłków, picie dużej ilości wody - wszystkie te prozaiczne sposoby dbania o siebie mogą pomóc opiekunowi zachować zdrowie.

Czy jesteś opiekunem, który zmaga się z wypaleniem zawodowym? Czy pijesz więcej lub używasz narkotyków, aby sobie z tym poradzić? Caron oferuje pełną współczucia i fachową opiekę w warunkach lecznictwa zamkniętego i ambulatoryjnego. Zgłoś się po pomoc już dziś.