Oznaki ostrzegawcze uzależnienia od hazardu

Udostępnij:

W najbliższą niedzielę odbędzie się Wielki Mecz, a w Ameryce trwa jeden z największych hazardowych okresów w roku. Jak rozpoznać, kiedy hazard zmienia się z "odrobiny nieszkodliwej zabawy" w wyniszczające uzależnienie?

Uzależnienie od hazardu to nie żart i może dotknąć ludzi z różnych środowisk (dlatego właśnie istnieją ośrodki leczenia uzależnień od hazardu). Wiele osób uważa, że uzależnienia od hazardu, zaburzeń odżywiania, seksu, zakupów, wydatków, gier są mniej poważne niż uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Jednak hazard oddziałuje na mózg w podobny sposób, jak narkotyki czy alkohol, aktywując te same obszary mózgu i dając podobny haj. Jest tak samo szkodliwy i tak samo kompulsywny - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę natychmiastowy dostęp do gier hazardowych za pośrednictwem smartfonów. Konsekwencje mogą równie poważnie wpływać na rodzinę, karierę i życie. Dlatego tak ważne jest, aby położyć kres wstydowi i stygmatyzacji związanej z hazardem oraz umożliwić rodzinom szukanie pomocy.

Często zdarza się, że mam pacjenta, który jest głęboko uzależniony od hazardu, a rodzina upiera się, że pacjent musi być uzależniony od narkotyków. Tymczasem on nie zażywa narkotyków. Przymus uprawiania hazardu staje się tak wszechogarniający, że przypomina zażywanie substancji chemicznych. W bardzo podobny sposób mogą objawiać się nieobliczalne zachowania - kłamanie, przesiadywanie do późna, kradzież pieniędzy.

Jakie są więc objawy problemu z hazardem?

  • Nieuczciwość. Nie chodzi tylko o kłamstwa, ale także o manipulacje i oskarżenia. Jeśli pytasz kogoś o jego miejsce pobytu, a on kłamie, należy to potraktować jako poważny powód do niepokoju. Na przykład, ktoś może nagle powiedzieć, że cały czas pracuje do późna, a zamiast tego uprawia hazard.
  • Brakujące pieniądze. Oznaką może być każde nieoczekiwane lub nietypowe zachowanie dotyczące pieniędzy. Być może pieniądze znikają z portfela lub konta oszczędnościowego, nagle rośnie zadłużenie na karcie kredytowej lub pojawiają się próby zaciągnięcia kredytu. Powtarzające się wypłaty z bankomatu w kasynie to zdecydowanie czerwona flaga.
  • Odwracanie uwagi, racjonalizowanie, minimalizowanie. Jeśli wyrażasz swoje obawy, a ukochana osoba odpowiada komentarzami typu: "To nic takiego", "Robię to tylko w soboty", "Odczep się ode mnie" lub "Utrzymuję rodzinę". Zaufaj swojemu przeczuciu, ponieważ osoba uzależniona może reagować w sposób, który powoduje zwątpienie w siebie. Prawdopodobnie mamy do czynienia z problemem behawioralnym, którym należy się zająć.
  • Represja lub wycofanie. Dla wielu osób hazard jest formą odwrócenia uwagi lub ucieczki od bólu emocjonalnego. Podobnie jak w przypadku substancji chemicznych, leczymy pacjentów, którzy sięgnęli po hazard jako sposób radzenia sobie z żalem i stratą. Pozwala im to uniknąć myślenia o poważniejszych sprawach. Pojawia się pragnienie pochłonięcia się czymś, czy to automatami do gry, pokerem online, czy meczem piłki nożnej. Jeśli usłyszysz: "W tej chwili chcę myśleć tylko o tej grze, nie chcę myśleć o niczym innym", może to być sygnał ostrzegawczy. Podobnie osoba, która wycofuje się ze spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną, by spędzać cały swój czas w Internecie, może mieć problem z hazardem.
  • Nadmierne angażowanie się w grę. Osoby uzależnione od hazardu mogą zwracać nadmierną uwagę na szczegóły gry - np. na to, kto wygrał rzut monetą - lub reagować nieproporcjonalnie do sytuacji. Jedną rzeczą jest zdenerwowanie, gdy ulubiona drużyna przegrywa, ale inną rzucanie telefonem po pokoju w złości lub upijanie się w odpowiedzi. Ludzie często bardzo interesują się sportem, którego normalnie by nie oglądali. Jeden z moich pacjentów oglądał w środku nocy mecze chińskiej piłki nożnej, ponieważ musiał ciągle obstawiać zakłady. Być może jest to skrajność, ale świadczy o nieproporcjonalnej reakcji lub zainteresowaniu, jakie obserwujemy w przypadku uzależnienia od hazardu.
  • Historia uzależnień w rodzinie. Występowanie w rodzinie jakichkolwiek uzależnień może być czynnikiem ryzyka uzależnienia od hazardu. Być może ktoś miał rodzica alkoholika, więc postanowił nie pić. Zamiast tego w każdy weekend gra w pokera, aby się odstresować. Może to bardzo łatwo stać się problematyczne, ponieważ nadal ma te same genetyczne predyspozycje do uzależnienia.
  • Inne uzależnienia. Często w grę wchodzi o wiele więcej niż tylko hazard. Wielu z naszych pacjentów oprócz uzależnienia od hazardu cierpi na zaburzenia związane z używaniem substancji. Niezwykle ważne jest, aby w ramach kompleksowego planu leczenia zająć się obydwoma tymi zaburzeniami.
  • Bliskość kasyna. Osoby, które mieszkają w odległości mniejszej niż 30 mil od kasyna, częściej stają się problematycznymi hazardzistami. Im bliżej kasyna lub toru wyścigowego, tym łatwiej jest po prostu "wpaść" na szybką sesję hazardową. Niedawna legalizacja zakładów sportowych stwarza dodatkowe wyzwania, ponieważ zapewnia łatwy dostęp do zakładów sportowych, podczas gdy kiedyś można je było legalnie obstawiać tylko w Las Vegas. Fakt, że stały się one bardziej akceptowalne społecznie, sprawia, że są też potencjalnym czynnikiem powodującym nawrót choroby u osób uzależnionych od substancji lub innych procesów.

Musimy nadal uświadamiać, że uzależnienie od hazardu jest zaburzeniem chronicznym, które wymaga długoterminowego planu naprawczego. I podobnie jak w przypadku zaburzeń związanych z używaniem substancji, ważne jest, aby rodziny dotknięte uzależnieniem od hazardu bliskiej osoby brały udział w terapii i otrzymywały wsparcie terapeutyczne.

Chcę, aby osoby zmagające się z problemem hazardu wiedziały, że nie są same. Ważna jest jednak wczesna interwencja, ponieważ jeśli nie podejmie się kontroli, konsekwencje mogą być katastrofalne. Zalecam natychmiastową ocenę behawioralną. Dzięki odpowiedniemu leczeniu osoby uzależnione od hazardu wracają do zdrowia i prowadzą zdrowe i produktywne życie.

Warte uwagi

Kościół w Kentucky buduje małe domki dla...

Źródło obrazu: YouTube/WBIR-TV 32 procent mieszkańców hrabstwa McCreary w stanie Kentucky żyje poniżej progu ubóstwa. Jako jedno z najbiedniejszych hrabstw w kraju, zostało ono szczególnie...

Sekcje portalu