Nie jest tajemnicą, że alkohol jest najbardziej rozpowszechnionym narkotykiem używanym w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dzięki jego szerokiej dostępności, niskiej cenie i społecznie akceptowanemu statusowi, wielu niedoszłych alkoholików przez lata pozostaje niezauważonych. Wiele badań przeprowadzonych w przeszłości wykazało rzekome korzyści zdrowotne wynikające z picia alkoholu w ilościach od niewielkich do umiarkowanych, ale nowe dowody potwierdzają, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna (zwłaszcza dla osoby cierpiącej na zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub substancji psychoaktywnych).

Według NSDUH - The National Survey on Drug Use and Health - ponad 85% osób w wieku 18 lat lub starszych twierdzi, że używało alkoholu w ciągu swojego życia, przy czym 55% twierdzi, że używało go w ciągu ostatniego miesiąca, a 70% - że w ciągu roku. Nic dziwnego, że alkoholizmowi nie poświęca się takiej uwagi, na jaką zasługuje ta choroba; wiele osób uważa alkoholików po prostu za "osoby pijące dużo", co sugeruje, że muszą oni po prostu ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Dla alkoholika żadna ilość alkoholu nie jest ilością bezpieczną.

JAKA ILOŚĆ ALKOHOLU TO ZA DUŻO?

Według tego samego badania około 25% osób stwierdziło, że w ciągu ostatniego miesiąca zdarzyło im się wypić za dużo, a 7% stwierdziło, że w ciągu tego samego miesiąca pili dużo. Według SAMHSA (The Substance Abuse and Mental Health Services Administration) z "ciężkim piciem" mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba pije w nadmiernych ilościach przez ponad 5 dni w ciągu tego samego miesiąca.

CO TO JEST JEDNORAZOWE PICIE?

Według Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmunadużywania alkoholu i alkoholizmu, picie w dużych ilościach jest definiowane jako "wzorzec picia, który doprowadza stężenie alkoholu we krwi (BAC) do 0,08 g/dL. Zwykle następuje to po 4 drinkach dla kobiet i 5 drinkach dla mężczyzn - w ciągu około 2 godzin". Picie w nadmiernych ilościach może prowadzić do spadku poziomu zahamowań, co może utorować drogę do ryzykownych zachowań seksualnych, zażywania mocniejszych substancji i wypadków drogowych po pijanemu.

Często okazuje się, że alkohol jest pierwszym narkotykiem, którego wielu z naszych klientów próbowało przed przejściem do innych, cięższych substancji. Podczas gdy definiowanie alkoholu jako "gateway drug" może brzmieć banalnie i sprawić, że kilka osób przewróci oczami, wierzymy, że picie alkoholu w młodości może być bardzo wiarygodnym predyktorem zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji (SUD) lub zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD) w późniejszym okresie życia. Dlatego tak ważne jest, aby zatrzymanie postępów AUD w okresie nastoletnim, aby nie doprowadziło to do pełnego alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków.

CZY KAŻDA ILOŚĆ ALKOHOLU JEST BEZPIECZNA?

Według Global Burden of Diseases Study - badania, w którym przeanalizowano wpływ używania alkoholu na zdrowie w 195 krajach w latach 1990-2016 - niewielkie korzyści zdrowotne, jakie można odnieść z picia alkoholu (być może ochrona przed chorobami serca), są przeważone przez skłonność osób pijących do zachorowania na raka i inne poważne choroby przewlekłe w wyniku picia. W raporcie stwierdzono, że "nasze wyniki wskazują, że najbezpieczniejszym poziomem picia jest brak (...) [i] poziom ten stoi w sprzeczności z większością wytycznych zdrowotnych, które podkreślają korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem do dwóch drinków dziennie".

FAKTY NA TEMAT NADUŻYWANIA ALKOHOLU

Kiedy naprawdę zaczynamy liczyć liczby, okazuje się, że alkohol nie jest już tak bezpieczny, jak przedstawia go nasze społeczeństwo. Oto tylko kilka ponurych faktów, które szczegółowo opisują powagę zaburzeń związanych z używaniem alkoholu:

 • Ponad 1800 studentów college'u (w wieku 18-24 lat) umiera co roku z powodu obrażeń związanych z alkoholem, takich jak niezamierzone urazy i wypadki samochodowe.
 • Ponad 700.000 studentów w wieku 18-24 są fizycznie atakowane każdego roku przez innego studenta pod wpływem alkoholu, z 97.000 doświadczających napaści na tle seksualnym.
 • Prawie 20% studentów college'u spełnia - lub przekracza - kryteria upijania się i nadużywania alkoholu, a 25% studentów zgłasza edukacyjne konsekwencje upijania się, takie jak słabe oceny z egzaminów, opuszczanie zajęć i zaległości w nauce.

Jeśli uważasz, że Ty lub bliska Ci osoba zaczyna wykazywać oznaki zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, istnieje wiele programów, które oferują ulgę od konsekwencji ciężkiego/alkoholowego picia. Przyczyny upijania się różnią się w zależności od osoby, a uwolnienie się od uzależnienia od alkoholu zwykle wymaga kompleksowego planu leczenia. Często okazuje się, że przyczyną picia problemowego jest podwójna diagnoza, przy czym alkohol pogarsza i tak już wpływające na życie problemy ze zdrowiem psychicznym. Z alkoholem prowadzącym do prawie 3 milionów zgonów rocznie (w 2016 roku), badanie powtarza i pokazuje raz po raz, jak szkodliwy alkohol może być dla życia osób pijących nałogowo.

JAKIE SĄ SKUTKI NADUŻYWANIA ALKOHOLU?

Jeśli ciężkie picie alkoholu rozwinęło się do zaburzeń związanych z używaniem alkoholu lub alkoholizmu, natychmiastowe leczenie jest konieczne, aby złagodzić wszelkie przyszłe szkody, które mogą wynikać z nadużywania alkoholu. Oto tylko kilka krótko- i długoterminowych skutków nadużywania alkoholu:

 • niespokojne, nieregularne lub gwałtowne zachowanie
 • Brak zainteresowania zajęciami, przyjaciółmi i rodziną
 • Depresja i wzrost liczby innych zaburzeń psychicznych
 • Niezdolność do kontrolowania picia
 • Utrata pamięci
 • Choroba serca
 • Choroby wątroby
 • Uszkodzenie mózgu
 • Rak
 • Utrata pamięci
 • Zaciemnienia
 • Upośledzony osąd
 • Nudności i bóle głowy
 • Obniżone zahamowania
 • Ryzykowne zachowania seksualne
 • Wymioty i mdłości

Ze względu na atmosferę college'u i popkultury, picie jest często gloryfikowane i postrzegane jako rytuał przejścia dla wielu studentów i młodych ludzi. Dlatego staje się to niebezpieczne, gdy ludzie zaczynają wierzyć, że picie alkoholu może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Ryzyko znacznie przewyższa postrzegane korzyści płynące z codziennego picia.

Warte uwagi

Za liczbami: Liczba zgonów z powodu...

Centrum Kontroli Chorób (CDC) podało niedawno, że w latach 1999-2017 wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania narkotyków wśród kobiet w wieku od 30 do 64 lat wzrósł o ponad 260 procent. Co...

Sekcje portalu